top of page
Szukaj
  • epodhalicz

12 dzień mobilności

Przedostatni dzień w naszej partnerskiej szkole za nami, czas jakby mocno przyspieszył, zajęcia minęły bardzo szybko, dużo się działo i nie wiedzieliśmy kiedy minęła godzina 15.

Tematem dzisiejszych zajęć kolejny raz było rolnictwo precyzyjne, które polega na kontrolowaniu upraw wspomaganych systemami komputerowymi, gdzie zastosowanie ma przede wszystkim GPS oraz drony. Wiedzieliśmy, ze takie unowocześnienia są, ale nie wszyscy mieliśmy okazję poznać je bliżej, a przede wszystkim móc je użytkować.


Pierwszy blok zajęć rozpoczęliśmy od spotkania z nauczycielem Maxem, który omówił nam i zaprezentował różnorodne systemy GPS wykorzystywane na świecie i pokazał w jakim celu zostały stworzone. Zaskoczyła nas informacja, że pierwsze prace nad systemem GPS w USA rozpoczęły sie w 1970 roku. Mogliśmy na poczatku zapoznać się z systemem GPS firmy Claas z prezentacji, którą przedstawił pan Max, poznać wirtualny panel i monitor umieszczony w ciągniku.





Po prezentacji możliwości GPS i obsłudze wirtualnego kokpitu i komputera w ciągniku, mogliśmy sprawdzić możliwości tego systemu na żywo. Do dyspozycji mieliśmy 2 ciągniki marki Claas, które są na wyposażeniu szkoły. Nasi rówieśnicy opowiedzieli nam w jaki sposób podczas lekcji mechanizacji i agrotroniki wykorzystują możliwości systemu GPS w nowoczesnej technologii stoswanej na całym świecie. Podczas rozmowy powiedzieli nam również, że systemy kierowania stanowią obecnie niezbędną pomoc w codziennej pracy rolnika. Dzięki nim możliwe jest osiąganie wysokiej precyzji z dokładnością do centymetrów, co jest bardzo istotne w precyzyjnym rolnictwie i ograniczaniu kosztów. Dzięki tym systemom możliwe jest również precyzyjne nawożenie mineralne oraz równoległe prowadzenie maszyn podczas prac polowych. Pod okiem naszych doświadczonych kolegów, każdy z nas miał okazję odpowiednio zaprogramować trasę jazdy ciągnika, dokonać pomiaru powierzchni uprawowej i wykonać zadaną pracę sprawdzając jednocześnie czy wprowadzone dane pozwoliły na bezobsługową prostoliniową jazdę ciągnika.

Ależ, to bylo fajne doświadczenie zarówno dla panów, sympatyków maszyn rolniczych, ale i pań, które miały nie bywałą okazję na bezobsługowe prowadzenie maszyny rolniczej.
























Po przerwie rozpoczęliśmy drugi blok zajęć z rolnictwa prezyzyjnego. Tym razem poznaliśmy możliwości dronów w rolnictwie. Pan Max pokazał nam film, na którym mogliśmy obejrzeć rodzaje dronów wykorzystywanych w rolnictwie, a następnie sterować pracą drona.

Zastosowanie dronów w rolnictwie jest bardzo szerokie nie tylko skanują powierzchnię upraw, ale mają funkcje opryskiwacza, rozsiewacza, jak również kontrolują stada zwierząt gospodarskich i potrafią odpowiednim dźwiękiem zagonić zwierzęta do zagrody.










Udało nam się zrobić zdjęcie naszym dronem nie tylko pola, które skanowaliśmy, ale i naszej grupy.





Nasze dziewczyny czekając na swoją kolejkę sterowania dronem odpoczywały w słonecznikach





73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page